Diagnostyka - kolposkopia

Kolposkopia to metoda dokładnego badania dolnej części narządów rozrodczych kobiecych:
kanału i powierzchni szyjki macicy, sromu, pochwy za pomocą dedykowanego urządzenia optycznego - kolposkopu. Kolposkop to rodzaj kamery o wysokiej rozdzielczości obrazu, przy użyciu której można uzyskać obraz, w powiększeniu od 4 do 50 krotnym nabłonka pokrywającego tarcze części pochwowej szyjki. W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. To nieinwazyjne badanie ułatwia rozpoznanie chorób szyjki macicy, pochwy i sromu. Głównie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych. Może być wykonywane u kobiet w każdym wieku.
Jest bezpieczne także dla kobiet w ciąży.
Kolposkopia ma wysoką, ok. 85%, dokładność w zakresie rozpoznawania stanów przedrakowych. Jest istotnym badaniem weryfikującym nieprawidłowe wyniki cytologiczne i kwalifikującym do biopsji.
Badanie kolposkopowe po badaniu cytologicznym stanowi kolejny, pogłębiony etap diagnostyki w Programie Profilaktycznym Raka Szyjki Macicy Ze względu na brak powikłań badanie może być powtarzane wielokrotnie.

Badanie wykonuje lekarz ginekolog podczas konsultacji ginekologicznej